19.02.2020, Вести
Безос ќе стипендира научници кои сакаат да ја заштитат Земјата
Основачот на Амазон, Џеф Безос планира да потроши 10 милијарди долари од сопственото богатство за да помогне во борбата против климатските промени.Најбогатиот човек на светот објави на Инстаграм дека од ова лето ќе почне да дава стипендии на научници...
06.02.2020, Вести
Кина ги преполовува царините на американски производи вредни 75 милијарди долари
Кина објави дека ќе ги преполови царините за увозот на стоки од САД во вредност од 75 милијарди адолари, како дел од договореното повлекување од трговската војна помеѓу двете најголеми светски економии.Овој потег доаѓа во време кога Кина се бори со е...
30.01.2020, Вести
Тесла на листата службени возила на германската Влада
Преземено од МИА.мкКомпанијата Тесла отсега е на списокот автомобили на германската Влада,што традиционално го чинат Ауди, БМВ, Мерцедес и Фолксваген. Тесла е првата не-германска компанија на оваа листа.Весникот „Билд“ објави податоци за доверливата ...
23.01.2020, Вести
Турција им исплати рекордна поддршка од 570 милиони долари на извозниците
Турскиот извоз во 2019 година достигна рекордни 180,46 милијарди долари, што е 2,04% повеќе во споредба со претходната година, објави министерката за трговија Русар Пекчан, која потенцираше дека и покрај сите потешкотии во домашната економија и во ме...
21.01.2020, Вести
По две децении воведена директна авиолинија Белград – Приштина
Преземено од Фактор.мкАвторитетот на цивилното воздухопловство на Косово (ААЦ) прими денеска, на церемонија во амбасадата на САД во Берлин, писмо со намери од авио-компанијата Луфтханза за отворање авионска линија меѓу главните градови на Косово и на...